MIŠKE
Izberi filtreMiška Razer Viper 8KHz
Vrsta senzorja: OptičniMiška Razer Naga Trinity
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 16000
Miška Razer Basilisk Ultimate Wireless, s polnilno postajo
Vrsta senzorja: OptičniMIŠKA HP USB ŽIČNA 320M
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
Miška Microsoft Bluetooth mouse ORANŽNA
Vrsta senzorja: LaserskiMiška ELEMENT Triathlon PRO, brezžična + Bluetooth / ponovno polnljiva (črna)
Vrsta senzorja: OptičniNOVO! Miška ELEMENT Triathlon, brezžična + Bluetooth / ponovno polnljiva (črna)
Vrsta senzorja: OptičniMicrosoft Bluetooth Mouse brezžična miška BELA
GAMING miška NATEC KRYPTON 700
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 7200
GAMING miška NATEC KRYPTON 500
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 7200
GAMING miška NATEC XENON 400
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 5200
GAMING miška RAVCORE BLIZZARD
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 4000
GAMING miška RAVCORE SIROCCO 3050
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 4000
Microsoft Bluetooth Mouse brezžična miška PASTELNA MODRA
Microsoft Bluetooth Mouse brezžična miška MINT
Microsoft brezžična miška Mobile 1850, VIJOLIČNA
Vrsta senzorja: OptičniMicrosoft brezžična miška Mobile 1850, CYAN MODRA
Vrsta senzorja: OptičniMicrosoft brezžična miška Mobile 1850, črna
Vrsta senzorja: OptičniMicrosoft BT miška Mobile Mouse 3600, črna
Vrsta senzorja: LaserskiLOGITECH M110 SILENT USB optična rdeča miška
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
LOGITECH M330 Silent PLUS brezžična optična modra miška
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
LOGITECH M105 USB Optična modra miška
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
LOGITECH M105 USB optična bela miška
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
LOGITECH M187 brezžična optična mini bela miška
Vrsta senzorja: OptičniDPI: 1000
RAČUNALNIŠKA MIŠKA – KAKO JO IZBRATI - VODNIK DO USPEŠNEGA NAKUPA
Načrtujete nakup nove miške? Tukaj je vse, kar morate vedeti, preden opravite nakup, da dobite najboljšo miško za svoje potrebe.
Ko razmišljate o najboljših načinih za nadgradnjo računalnika, verjetno ne razmišljate veliko o svoji miški. Vse miši so enake, kajne? No, ne povsem. Je eden najpogosteje uporabljenih delov strojne opreme v vašem računalniku. Ne bi smeli biti obtičali z isto poceni kramo, ki jo imate že leta. Zamenjava miške vam lahko pomaga izboljšati delo in igro ter preprečiti poškodbe zapestij in prstov.
Predno skočimo na 8 stvari ki jih morate vedeti pred nakupom spoznajte različne vrste tehnologij računalniških mišk.
Kaj je računalniška miška?
Računalniška miška je ročna strojna vhodna naprava, ki nadzoruje kazalec v GUI (grafični uporabniški vmesnik) za kazanje, premikanje in izbiranje besedila, ikon, datotek in map v vašem računalniku. Poleg teh funkcij lahko miško uporabite tudi za vlečenje in spuščanje predmetov in dostop do menija z desnim klikom.
- Mehanska miška: Znana tudi kot miška s kroglico, je to prva vrsta miške, ki se uporablja med delovanjem računalnika. Priložena je kovinska ali gumijasta krogla, ki se uporablja za pomikanje po strani navzdol. Ta miška je priključena na poseben portal, za razliko od katere koli USB naprave. Žogico med kotaljenjem zaznajo senzorji miške in tako usmerijo kazalec, da se ustrezno premakne. Prednost uporabe mehanske miške je, da lahko deluje tudi na stekleni površini, slabost pa je, da ne more delovati na super gladkih površinah. Poleg tega je treba mehansko miško redno čistiti, da se ohrani nemoteno delovanje računalniškega sistema.
- Miška s sledilno kroglo: Ta vrsta kazalne naprave ima kroglo, kot pove že ime. Žogo drži vtičnica, vtičnica pa zaznava vrtenje žogice. Prav tako sta nameščena dva gumba, ki omogočata učinkovito kazanje. Uporaba te miške ne omogoča celotnega giba in samo dlani. Uporabnik lahko sistem upravlja s prsti ali dlanjo. Zasnovan je posebej za enostavno in nemoteno gibanje uporabnika. Prav tako je nekoliko podobna mehanski miški, le da ni gibljiva, temveč mirujoča. Miška s sledilno kroglico je invalidom prijazna miška in jo zaradi strateškega položaja komponent zlahka uporabljajo osebe s posebnimi potrebami. Miška s sledilno kroglico se uporablja za namene igranja iger in programiranja.
- Optična miška: Optična miška ne vsebuje žogice. Uporablja LED in detektor svetlobe, ki zaznava gibanje glede na površino. Poleg tega, ker ima optično luč, ni strahu pred mehanskimi okvarami ali nabiranjem umazanije. Gibanje in učinkovitost miške sta odvisna od vrste površine, ki jo uporabljate. Gladka površina zagotavlja večjo učinkovitost naprave. Velika pomanjkljivost naprave je, da lahko hrapave površine poškodujejo optično svetlobo.
- Opto-mehanska miška: Obstaja križanec med mehansko in optično miško. Ustrezno je, da so te vrste računalniške miške znane kot opto-mehanske miške. Podobno kot mehanske miške imajo tudi te miške gumijasto kroglico, ki premika disk za kodiranje. “Optični” del miške sestavljajo IR (infrardeče) LED diode in senzorji, ki sledijo vrtenju diska.
- Laserska miška: Prejšnje optične miške so imele vidne ali infrardeče LED kot vir svetlobe, ki jo je senzor zajemal. Težava pri teh vrstah je, da potrebujejo neodsevno površino, da senzor pravilno zazna odbito svetlobo. Zato s tovrstnimi mišmi pogosto uporabljamo podlogo za miško. Laserska miška je tudi vrsta optične miške, v smislu, da uporablja vir svetlobe in slikovni senzor. Razlika je v viru svetlobe, ki je laserska dioda in visokokakovosten digitalni slikovni procesor (del senzorja). So nekoliko dražje kot običajne optične miške, vendar nudijo znatno zmogljivost in lahko delujejo na kateri koli površini (brez podloge za miško).
- Brezžična miška: V tej dobi brezžične naprave Bluetooth in Wi-Fi postajajo izjemno priljubljene. Ena izmed njih je brezžična miška. Kot že ime pove vse, za povezavo s sistemom ne potrebujete kablov in žic. Zaradi odsotnosti žic lahko napravo prosto premikate. Uporabljajo radiofrekvenčno (RF) tehnologijo za vzpostavitev povezave z omrežjem. Ima dve komponenti - oddajnik in sprejemnik. Oddajnik, nameščen v miško, pošilja elektromagnetni radijski signal, sprejemnik, ki je lahko ločena naprava, kartica ali vgrajena komponenta, pa sprejme signal in ga prenese v programsko opremo računalnika.
Izberite pametno!
- Če večino svojega časa preživite z igranjem video iger, investirajte v dobro igralno miško. Poleg zakasnitve ima igralna miška običajno dodatne gumbe, ki jih je mogoče programirati. Nadzirate lahko DPI senzorja. Nekatere igralne miške imajo možnost dodajanja ali odstranjevanja uteži, tako da dobite zelo dober oprijem in ravnotežje.
- Če želite kupiti miško za pisarno ali službo, izberite ergonomsko miško. Te miške imajo boljši oprijem in primerne za dolge delovne ure. Večinoma pogosto spregledamo hrup, ki ga povzročajo kliki. Ti klikajoči zvoki vas lahko resnično zmotijo, ko ste sredi pomembnega dela ali sledite rokom.
Tehnični podatki:
Stranke večinoma iščejo miške z visokim DPI, vendar miške z visokim DPI niso vedno boljše. Če delate z računalniki za vsakodnevna opravila, vam ni treba imeti miške z visoko DPI. High DPI je za tiste, ki potrebujejo zaslone visoke ločljivosti. Sedaj ko poznamo tehnologijo mišk je čas za naslednji korak.
VODNIK ZA NAKUP RAČUNALNIŠKE MIŠKE – 8 stvari ki jih morate vedeti
1. Izberite miško, ki ustreza vašim potrebam
Za večino uporabnikov bo standardna miška s tremi gumbi (kjer drsno kolesce deluje kot tretji gumb) dobro opravila svoje delo. Toda za posebne naloge si oglejte posebej oblikovane miške.
- Igralne miške: Igralci naj vedno investirajo v namensko igralno miško. S tem ne boste postali boljši igralec, vendar bo vaše igranje veliko lažje. Najboljša igralna miška bo nudila ergonomske prednosti, zaradi česar bo bolj udobna za dolgotrajne seje igranja. Imel bo senzor višje kakovosti, kar izboljša njegovo natančnost. Najboljše od vsega pa je, da bo imel gumbe, ki jih lahko konfigurirate za lažja ponavljajoča se opravila. Morate dvigniti ostrostrelsko puško ali uporabiti medicinski pribor? To zmore preprost klik. Enemu gumbu lahko celo dodelite kompleksne makre. Veliko igralnih miši, vključno z UtechSmart Venus, ima stikala DPI, s katerimi lahko preklapljate med višjo nastavitvijo DPI (za večje hitrosti kazalca) in nižjo nastavitvijo DPI (za bolj tekoč in natančnejši nadzor).
- Potovalne miške: Druga glavna vrsta specializirane miške je potovalna miška. Večina je le standardnih enot z dvema ali tremi gumbi, skrčenih zaradi kompaktnosti. Večina jih je brezžičnih, čeprav nekateri uporabljajo kratke ali izvlečne kable. Običajno so tudi dovolj dostopni, da jih lahko enostavno zamenjate, če enega izgubite. Glavna točka potovalne miške je sposobnost, da se prilega v tesen prostor --- kot je torba za prenosni računalnik ali torbica --- in pogosto niso zasnovane z mislijo na ergonomijo. Odlični so, če ste veliko na poti, vendar niso primerni za intenzivno uporabo.
2. Ergonomske miške so boljše za intenzivno uporabo
Ergonomske miške so zasnovane tako, da se prilegajo vaši roki na bolj naraven način, kar zmanjša obremenitev vaših prstov in zapestja. Običajno imajo tudi dodatne gumbe, ki so na dosegu roke vaših številk.
Kako udobni so, je odvisno od številnih pogojev, vključno z vrsto oprijema, ki ga želite. Nekateri uporabniki radi držijo roko ravno, medtem ko imajo drugi raje bolj krempljast oprijem. Velikost je dejavnik, ko gre za udobje, in čeprav je veliko miši na voljo v različicah za desničarje in levičarje, niso vse. Posledično, če ste na trgu za ergonomsko miško, jih najprej nekaj preizkusite. Ali pa vsaj kupite nekje z dobro politiko vračanja. Razmislite tudi o nakupu navpične miške, posebne vrste ergonomske miške. Tukaj so naše najboljše izbire za ergonomske navpične miške. Drugi dejavnik udobja, ki je pogosto spregledan, je hrup. Ko trdo delate, večina miši proizvaja nenehno klikanje. Tudi če vas to ne moti, lahko moti druge v bližini. Pridobite neslišno miško, kot je VicTsing Silent Mouse, da rešite to težavo.
3. Višji DPI ni vedno boljši
Ena od glavnih specifikacij, ki jih boste videli pri oglaševanju miške, je DPI ali pik na palec. Najenostavneje povedano, to je številka, ki prikazuje, kako daleč se bo premaknil kazalec miške za vsak centimeter, ki ga sama miška fizično premakne. Vzemite na primer zaslon 4K s širino 3840 slikovnih pik. Če želite premakniti kazalec z levega roba na desno, bi morali miško 400 DPI povleči skoraj 10 palcev čez mizo. Kako daleč za miško 3000DPI? Približno centimeter in pol. Čeprav je splošno pravilo tehničnih specifikacij, da so višje številke vedno boljše, to tukaj ne drži. DPI prikazuje, kako hitro se premika kazalec miške, in hitreje ni vedno bolje.
Nekaj nasvetov:
- Večini "normalnih" uporabnikov sploh ni treba skrbeti za DPI.
- Visok DPI je odličen za zaslone z visoko ločljivostjo ali nastavitve z več monitorji. Omogoča vam hitrejše premikanje po zaslonu.
- Za igranje iger vam visok DPI omogoča hitrejše delovanje in odziv. Nižji DPI vam omogoča večji nadzor in natančnost. Igralci potrebujejo miško z nastavljivimi nastavitvami DPI.
- Za Photoshop ali druge aplikacije, ki potrebujejo visoko stopnjo natančnosti, je lahko nižji DPI boljši.
4. Ne gre zanemarjati stopnjo hitrosti s katero miška komunicira z računalnikom
Druga ključna specifikacija, ki jo boste videli v poročilu za miši, je stopnja glasovanja. To je številka, merjena v hercih (Hz), ki kaže, kolikokrat vsako sekundo miška sporoči svoj položaj računalniku. Višje število pomeni večjo natančnost in bolj gladko gibanje. Vsaj v teoriji: Preskok s 500 Hz na 1000 Hz se morda sliši velik, a v resnici gre za premik z dveh milisekund na eno milisekundo. Malo verjetno je, da bodo vaše oči sploh opazile. Igralci iger ne bi smeli iti nižje od 500 Hz, vsi ostali pa lahko stopnjo glasovanja popolnoma prezrejo.
5. Razlike med optičnimi in laserskimi mišmi
Dve najpogostejši vrsti miši sta optična in laserska miška, ki sta pravzaprav različici iste tehnologije. Glavna razlika je v tem, da optična miška uporablja LED za odboj od spodnje površine, medtem ko laserska miška uporablja laser za sledenje gibanja. Zaradi tega lahko optične miške uporabljate samo na ravnih in neprozornih površinah. Večina laserskih miši deluje na več površinah, vključno s steklom. Laserske miši so bolj občutljive. Lahko dosežejo višje ocene DPI, kar pomeni, da lahko natančneje sledijo premikom in se tudi hitreje premikajo po zaslonu (zato boste morda morali zmanjšati občutljivost miške). To lahko povzroči težavo, imenovano "pospešek". Tu kazalec miške potuje dlje, ko miško premaknete hitro, kot če jo premikate počasi. To je nočna mora za igralce, od katerih imajo mnogi raje stabilnost optične miške kot večjo natančnost laserske.
6. Brezžične miške so zdaj veliko boljše
Brezžične miške so dohitele svoje žične miške do te mere, da njihove pozitivne strani zdaj odtehtajo morebitne slabosti. Zakasnitve skorajda ni več --- čeprav imajo igralci še vedno raje absolutno doslednost in zanesljivost, ki jo prinaša žična možnost. Če izberete pravi model, bodo minila leta, preden boste morali zamenjati baterijo. Glavna prednost brezžičnih miši je udobje. Kabel ne povzroča nereda in če uporabljate miško Bluetooth, ta ne bo zavzela vrat USB. Tudi brezžični doseg je veliko boljši. To vam omogoča upravljanje računalnika, priključenega na projektor ali TV, na primer z razdalje 30 metrov.
7. Bluetooth je najboljši za brezžične miške
Pri nakupu brezžične miške lahko izbirate med modeloma radijske frekvence (RF) ali Bluetooth. RF miške so morda nekoliko bolj odzivne in jih je veliko lažje nastaviti --- preprosto priključite ključ, ki je priložen. Slaba stran je, da ključek zajame eno od vaših vrat USB in ga je skoraj nemogoče zamenjati, če ga izgubite. RF naprave so tudi bolj dovzetne za motnje. Bluetooth je bolj priročen. Ne bo uporabljal dragocenih vrat USB, življenjska doba baterije pa lahko zlahka traja leto ali dve. Prav tako je veliko lažje deliti eno miško med več računalniki. Nastavitev miške Bluetooth zahteva nekaj dodatnih korakov in počakati morate, da se znova poveže, ko zaženete ali prebudite računalnik. Toda večinoma je Bluetooth zdaj prava pot.
8. Kaj pa miška v primerjavi s sledilno ploščico?
Namesto navadne miške bi lahko razmislili o samostojni sledilni ploščici, podobni tisti, ki jo dobite na prenosniku. Ni primeren za naloge, kot sta igranje iger in urejanje slik, vendar se nekaterim uporabnikom zdijo sistemi na dotik bolj intuitivni, zlasti zdaj, ko je namizna programska oprema pogosto zasnovana z mislijo na dotik. Z ergonomskega vidika bolj ploščat dizajn morda ne bo ustrezal vsem, čeprav se nekateri izdelki temu spretno izognejo. Microsoftova miška Arc Mouse se ukrivi v obliko, ki se vam zdi najbolj udobna. Priročen kompromis je miška s podporo za dotik, kot je miška Logitech Zone Touch Mouse ali Apple Magic Mouse 2. To sta običajni miški s ploščo, občutljivo na dotik na vrhu, ki vam omogoča uporabo potez, ki jih podpirajo vaše aplikacije.
Sedaj veste kako izbrati pravo miško!
Ko izbirate miško, pomislite, za kaj jo želite uporabljati. Oblikovalci bi morda imeli raje udobje in natančnost ergonomske laserske miške, igralci iger stabilnost žične optične miške, splošni uporabniki pa bi morda menili, da je uporaba sledilne ploščice najenostavnejša za uporabo s potezami.