SSD diski | Solid state drive
Izberi filtreSSD 2TB M.2 80mm PCI-e 3.0 x4 NVMe, 3D QLC, CRUCIAL P2
Format diska: M.2Crucial P3 2TB 3D NAND NVMe PCIe M.2 SSD
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: M.2
SSD 500GB M.2 80mm PCI-e 4.0 x4 NVMe, Lexar NQ710 (LNQ710X500G-RNNNG)
Kapaciteta diska: 500GBFormat diska: M.2
SSD 1TB M.2 80mm PCI-e 4.0 x4 NVMe, Lexar NQ710 (LNQ710X001T-RNNNG)
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: M.2
SSD 2TB M.2 80mm PCI-e 4.0 x4 NVMe, Lexar NQ790 (LNQ790X002T-RNNNG)
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: M.2
Zunanji SSD 4TB Type-C USB 3.2 Gen2 V-NAND UASP, Samsung T7, siv (MU-PC4T0T/WW)
Kapaciteta diska: 4TBSamsung SSD disk 1TB zunanji T9 USB 3.2 Gen2x2 V-NAND UASP črn MU-PG1T0B/EU
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: Zunanji
SSD 4TB M.2 80mm PCI-e 5.0 x4 NVMe, CRUCIAL T705 Heatsink (CT4000T705SSD5)
Kapaciteta diska: 4TBFormat diska: M.2
Patriot P320 512GB M.2 NVMe SSD PCIe Gen 3 x4
Kapaciteta diska: 512GBFormat diska: M.2
Patriot P320 256GB M.2 NVMe SSD PCIe Gen 3 x4
Kapaciteta diska: 256GBFormat diska: M.2
Patriot P320 1TB M.2 NVMe SSD PCIe Gen 3 x4
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: M.2
Teamgroup 512GB M.2 NVMe Gen3x4 SSD MP33Q 3D QLC 2280
Kapaciteta diska: 512GBFormat diska: M.2
Teamgroup 1TB M.2 NVMe Gen3x4 SSD MP33Q 3D QLC 2280
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: M.2
WD 2TB SSD RED SN700 NVMe Gen3
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: M.2
Crucial P3 1TB 3D NAND NVMe PCIe M.2 SSD
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: M.2
Teamgroup 250GB SSD Z44L M.2 PCIe
Kapaciteta diska: 250GBFormat diska: M.2
Teamgroup 500GB SSD Z440 Lite M.2 PCIe
Kapaciteta diska: 500GBFormat diska: M.2
SSD 2TB M.2 80mm PCI-e 5.0 x4 NVMe, CRUCIAL T705 Heatsink (CT2000T705SSD5)
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: M.2
SSD 960GB 2.5'' SATA3 TLC V-NAND 7mm, Samsung PM893 Enterprise, bulk (MZ7L3960HCJR-00W07)
Kapaciteta diska: 960GBFormat diska: 2,5''
Samsung 990 EVO SSD 2TB M.2 80mm
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: M.2
Samsung T5 Evo 4TB SSD Type-C USB 3.2 Gen1 V-NAND UASP
Kapaciteta diska: 4TBWD 500GB SSD BLUE SA510 6,35cm(2,5) SATA3
Kapaciteta diska: 500GBFormat diska: M.2
SanDisk Extreme 2TB Portable SSD 1050/1000 MB/s USB 3.2 Gen 2- modra
Kapaciteta diska: 2TBFormat diska: Zunanji
SanDisk Extreme 1TB Portable SSD 1050/1000 MB/s USB 3.2 Gen 2- modra
Kapaciteta diska: 1TBFormat diska: Zunanji
SSD disk je nova generacija pomnilniške naprave, ki se uporablja v računalnikih. SSD-ji shranjujejo podatke z uporabo bliskovnega pomnilnika, ki je veliko hitrejši od tradicionalnih trdih diskov, ki so jih nadomestili. Pogoni SSD prav tako nimajo gibljivih delov in nadgradnja na enega je odličen način, da pospešite svoj računalnik in ga naredite bolj odpornega. Naučite se, kako delujejo diski SSD in kako jih optimizirati s programsko opremo za povečanje zmogljivosti.
Kaj počnejo pogoni SSD?
SSD diski trajno shranjujejo podatke znotraj integriranega vezja, običajno z uporabo bliskovnega pomnilnika. Flash pomnilnik v SSD-ju pomeni, da se podatki zapisujejo, prenašajo in brišejo elektronsko in neslišno - SSD-ji nimajo gibljivih delov, ki se nahajajo v mehanskih trdih diskih (HDD). Brez gibljivih delov so diski SSD hitri in tihi, vendar imajo visoko ceno v primerjavi s trdimi diski.
SSD diski so včasih imeli bolj omejeno zmogljivost shranjevanja v primerjavi s tradicionalnimi trdimi diski, danes pa lahko najdete SSD-je (in trde diske) v skoraj vseh velikostih, ki jih potrebujete. SSD disk se pogosto uporablja na vrhunskih strojih ali kot sekundarne pomnilniške naprave v potrošniških osebnih računalnikih.
Za kaj se uporabljajo SSD diski?
Danes skoraj vsi novi prenosni in namizni računalniki uporabljajo diske SSD za obstojno shranjevanje podatkov (kar pomeni trajno shranjene podatke, ki ne izginejo, ko je naprava izklopljena, na primer RAM). SSD disk ponujajo izjemno hitro shranjevanje in pridobivanje podatkov, poleg tega so manjši in lažji od trdih diskov, kar daje proizvajalcem računalnikov več prilagodljivosti oblikovanja.
Sprejetje SSD-jev se je začelo z navdušenci nad osebnimi računalniki in na visoko zmogljivih tehnoloških področjih, kjer so izjemno kratki dostopni časi in visoka prepustnost SSD-jev upravičili višje stroške. Toda od takrat so postali standardna vrsta pomnilniškega pogona, ki se uporablja v cenejših prenosnih in osebnih računalnikih.
SSD diski imajo posebne prednosti na naslednjih področjih:
Posel: Podjetja, ki delajo z ogromnimi količinami podatkov (kot so programska okolja, podjetja za analizo podatkov, finančna podjetja), se pogosto zanašajo na diske SSD, saj so dostopni časi in hitrosti prenosa datotek kritični.
Igranje iger: Računalniki, optimizirani za igranje iger, so vedno premikali meje trenutne tehnologije in se odločali za dražjo opremo za izboljšanje igralne zmogljivosti. To še posebej velja za shranjevanje, saj sodobne igre nenehno nalagajo in zapisujejo datoteke (teksture, zemljevidi, ravni, znaki). Nove igralne konzole, kot sta PS5 in Xbox Series X, zdaj uporabljajo SSD diske namesto trdih diskov.
Mobilnost: SSD-ji imajo nizke zahteve po energiji, kar prispeva k daljši življenjski dobi baterije v prenosnikih in tablicah. SSD disk je odporen na udarce, kar zmanjša možnost izgube podatkov, ko mobilna naprava pade na tla.
Strežniki: Podjetniški strežniki potrebujejo SSD diske za hiter čas branja in pisanja, da pravilno služijo svojim odjemalskim osebnim računalnikom.
Katere so razlike med SSD diski
Obstaja več različnih izrazov, ki se uporabljajo za opis različnih vrst diskov SSD, kot sta mSATA ali PCIe. Če želite SSD disk priključiti na vaš sistem ali matično ploščo, ga morate povezati s posebnim tipom povezovalnega vmesnika. Tukaj je tisto, kar morate vedeti o najpogostejših vmesnikih SSD. PCIe in NVMe SSD: PCI Express (PCIe) se običajno uporablja za povezavo grafičnih kartic, omrežnih kartic ali druge visoko zmogljive strojne opreme. Ta vmesnik vam omogoča visoko pasovno širino in nizko zakasnitev, zaradi česar je idealen, ko potrebujete super hitro komunikacijo med SSD in vašim CPE/RAM. SSD-ji, ki uporabljajo vrsto povezave PCIe, temeljijo na standardu Nonvolatile Memory Express (NVMe), ki se ponaša z do 32 Gbps neobdelane prepustnosti in deluje s hitrostjo do 7 Gbps. mSATA III, SATA III in tradicionalni SSD-ji: Serial Advanced Technology Attachment (SATA) je starejši vmesnik SSD, zasnovan posebej za shranjevanje, s hitrostmi do 6 Gbps. SATA se počasi opušča v korist NVMe, ki je bistveno hitrejši. Toda starejši osebni in prenosni računalniki s trdimi diski bi še vedno imeli koristi od nadgradnje na SSD, ki temelji na SATA.
SSD-ji so na voljo v vseh vrstah pomnilniških kapacitet, ki se začnejo pri približno 128 GB in segajo do 30 TB v potrošniškem prostoru. Najpogostejše velikosti SSD-jev so danes med 250 GB in 500 GB, kar je dovolj prostora za vaš operacijski sistem Windows, najpogostejše programe in igre ter vaše osebne datoteke.
Kaj so faktorji oblike SSD?
Pogone SSD definirajo trije glavni dejavniki oblike: fizična velikost samega pogona, vrsta povezovalnega vmesnika, ki ga uporablja, in koliko prostora zavzame SSD v napravi. Faktor oblike SSD-ja je del njegove splošne združljivosti v prenosnikih, tablicah in tradicionalnih namiznih računalnikih.
Ko so bili diski SSD prvič predstavljeni, so bili izdelani v enaki velikosti kot tradicionalni trdi diski, tako da je bila zamenjava trdega diska s trdim diskom dokaj enostavna. Zdaj so SSD-ji izdelani v različnih velikostih in so na splošno manjši od povprečnega trdega diska.
Kakšna je razlika med SSD in HDD?
Največja razlika med SSD in HDD je v tem, da se znotraj pogonov SSD pomnilniški čipi in digitalni bliskovni pomnilnik uporabljajo za shranjevanje in dostop do podatkov, medtem ko trdi diski uporabljajo mehanske motorje in gibljive dele, kot so vrteči se diski in bralno/pisalne glave. . Trdi diski so tradicionalna možnost shranjevanja za osebne računalnike, medtem ko diski SSD še vedno veljajo za novejšo tehnologijo.
Večinoma so SSD diski boljša možnost. So hitrejši, vitkejši in imajo daljšo življenjsko dobo. Toda trdi diski še zdaleč niso zastareli. So cenovno ugodnejša možnost in lahko še vedno nudijo večjo zmogljivost shranjevanja kot današnji SSD-ji - vendar verjetno ne za dolgo. Torej, če ste prisiljeni znova formatirati trdi disk, potem ko je šlo nekaj narobe z vašim računalnikom, je morda čas, da nadgradite na SSD namesto HDD.
Primerjava glavnih razlik med SSD in HDD.
Zgodovina SSD pogonov:
Desetletja so bili podatki v računalnikih shranjeni predvsem na mehanskih trdih diskih. Ti tradicionalni trdi diski (HDD) so bili zgrajeni s premikajočimi se deli, kot so vrteči se krožniki in bralno/pisalna glava, ki gre naprej in nazaj, da zbira podatke, shranjene na magnetnem krožniku. Vsi ti gibljivi deli so pomenili, da so trdi diski najverjetnejša okvara računalniške strojne komponente.
Novi pogoni SSD delujejo povsem drugače. Uporabljajo integrirana vezja in preprost pomnilniški čip, imenovan bliskovni pomnilnik NAND, ki nima gibljivih delov in ima skoraj takojšen dostop.
Zgodnji poskusi s tehnologijo, podobno SSD-jem, so se začeli v petdesetih letih 20. stoletja, v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja pa so SSD-je uporabljali v superračunalnikih. Toda tehnologija je bila izjemno draga, zmogljivost shranjevanja pa majhna (2 MB–20 MB) glede na zelo visoko ceno pogonov. Čeprav se je tehnologija SSD občasno uporabljala v vojaškem in vesoljskem sektorju, so se SSD-ji prebili v potrošniške naprave šele v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.
V zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja so inovacije strojne opreme povzročile padec cen SSD-jev. Toda življenjska doba in velikost pogonov sta bili še vedno težava - SSD-ji so imeli življenjsko dobo le približno 10 let. V poznih 2000-ih je tehnologija SSD postala bolj zanesljiva in sposobna zagotavljati desetletja neprekinjene uporabe pri sprejemljivih hitrostih dostopa. SSD-ji pa lahko še vedno odpovejo, zato je pomembno vedeti, kako klonirati trdi disk, da boste imeli dobro varnostno kopijo.
Pomnilniški čipi na SSD-ju so zdaj primerljivi s pomnilnikom z naključnim dostopom (RAM). Namesto na magnetni plošči se datoteke shranjujejo na mreži bliskovnih celic NAND, vsaka mreža (ali blok) pa lahko shrani med 256 KB in 4 MB. Krmilnik SSD-ja ima natančen naslov blokov, tako da, ko vaš računalnik zahteva datoteko, je ta na voljo skoraj v trenutku – SSD-ji lahko dostopajo do pomnilnika v nanosekundah. Pri SSD-jih vam ni treba čakati na bralno/pisalno glavo, da bi našli informacije, ki jih potrebuje.
Obdobje tradicionalnih trdih diskov še zdaleč ni končano. Do nedavnega ni bilo pričakovano, da bodo pošiljke trdih diskov prehitele trde diske. Toda danes, če imate star računalnik Apple, lahko celo nadgradite svoj Mac na SSD.
Naslednji trendi nakazujejo nadaljnjo rast in izboljšave na trgu SSD:
5 trendov za SSD diske v 2023
- SSD diski PCIe 4.0
- Novi SSD diski Intel Optane
- SAS ne gre nikamor: nov Samsung SSD
- NVMe in NVMe-oF SSD
1. SSD diski PCIe 4.0: Najnovejša generacija ekspresnega povezovanja aktivnih perifernih komponent (PCIe), Gen 4, zagotavlja večjo priložnost za pasovno širino in računalniško učinkovitost. Uporabniki se lahko glede na aplikacijo odločijo, katero generacijo želijo, glede na Seagate Technology. Te aplikacije vključujejo vroče shranjevanje, v katerem je treba podatke hitro dostopati, so povedali. PCIe Gen 4 lahko doseže hitrost prenosa 7 GB/s s 4 stezami (PCIe Gen 4 je povezava 16 Gb/s na pas). To je podvojitev hitrosti prenosa prejšnje generacije: pasovna širina Gen 3 je bila 3,5 GB/s s 4 stezami (PCIe Gen 3 je povezava 8 Gb/s na pas).
2. Novi SSD diski Intel Optane: Intelova linija Optane je namenjena premostitvi vrzeli med dinamičnim pomnilnikom z naključnim dostopom (DRAM) ali glavnim pomnilnikom in shranjevanjem, ki ima veliko več prostora, a je tradicionalno veliko počasnejši, pravijo v podjetju. Intel je svoje diske Optane SSD prvič predstavil leta 2017. Eden najnovejših pogonov Optane, P5800X, podpira PCIe 4.0 in je namenjen uporabi na delovnih postajah. Nov primer uporabe pogonov Optane je področje kriptovalut: nova valuta, Chia, potrebuje veliko prostora za shranjevanje, da se pripravi za obdelavo podatkov, in zmogljivi pogoni SSD na ravni podjetja ponujajo ta prostor za shranjevanje.
3. SAS ne gre nikamor: nov Samsung SSD je v 2022 izdal PM1653 SSD, ki podpira Serial Attached SCSI (SAS) in je izdelan s čipi V-NAND šeste generacije. SAS ima hitrejše prenosne hitrosti kot Serial ATA (SATA) in je zasnovan za delovne obremenitve podjetij in podatkovnih centrov. KIOXIA pričakuje, da bo vrednost SAS nadomestila SATA za strežniške aplikacije. Medtem ko SATA v zadnjih letih nima veliko bistvenega napredka, glavni akterji v shranjevanju, kot je Samsung, še naprej razvijajo pogone SAS. Value SAS ponuja višjo pasovno širino za branje/pisanje kot SATA ter višje IOPS za branje/pisanje.
4. NVMe SSD in NVMe-oF: SSD-ji s hitrim obstojnim pomnilnikom (NVMe) zagotavljajo veliko bolj neposredno pot do CPE strežnika kot pogoni SAS ali SATA; obidejo krmilnik in namesto tega uporabljajo vodilo PCIe. Ker je aplikacija, ki se izvaja na pogonu NVMe, bližje procesorju, se zakasnitev zmanjša. Tudi vsi podatki iz aplikacije so bližje procesorju. NVMe optimizira tudi zmogljivost shranjevanja podatkovnih centrov: ker je za uporabnika potrebnih manj ukazov in vmesnikov, da doseže podatke, se zmanjšajo tudi stroški podatkovnega centra. NVMe over Fabrics (NVMe-oF) je še vedno nov na trgu podatkovnih centrov. Ta tehnologija omogoča obstojni pomnilnik na voljo celotnemu omrežju podatkovnega centra z uporabo InfiniBand, Ethernet ali Fibre Channel kot omrežja. Vsi centri ga niso sprejeli; nekateri še vedno uporabljajo tehnologijo vrtljivih diskov in trakov, ki je bolj primerna za arhivirane podatke. Toda za vroče podatke in kritične delovne obremenitve NVMe-oF obeta.